Project Personnel

Committee Members

Steering Committee

  • Dave Cahlander
  • Francesca Cuthbert
  • Bill George
  • Jan Green
  • Peter Harris
  • Carrol Henderson
  • Greg Hoch
  • Ann Kessen
  • Scott Lanyon (Chair)
  • Mark Martell
  • John Moriarty
  • Gerald Niemi
  • Cynthia Osmundson
  • Bill Penning
  • Bonnie Sample
  • Mary Shedd
  • Valerie Slocum
  • Tom Will

Technical Committee

  • David Anderson
  • Rich Baker
  • Paul Bolstad
  • Nick Danz
  • Diane Granfors
  • Jan Green
  • Anthony Hertzel
  • Robert Janssen
  • Andy Jenks
  • Doug Johnson
  • Melinda Knutson
  • Bob Russell
  • Steve Stucker
  • Wayne Thogmartin
  • Ron Windingstad (Chair)

Project Staff

Program Manager

  • Mark Martell (2008-2015)
  • Lee A. Pfannmuller (2015-2017)

Research Coordinator

  • Dr. Gerald Niemi (2009-2017)

Program Coordinator

  • Bonnie Sample

Program Liaison

  • Kristin Hall

MNBBA Website Managers (2009-2014)

  • David Cahlander
  • Anthony X. Hertzel

Final Website Development

  • George Host (Project Coordinator)
  • Ashley Peters (Species Photographs)
  • Jane Reed (Designer)
  • Kim Rewinkel (Administrative Support and Development of Literature Cited Sections)
  • Nicolas Walton (Data Analysis and Website Assistance)
  • Norman Will (Programmer)

Cornell Website Manager

  • Jeff Gerbracht

Financial Manager

  • Susan Swanson

Administrative Support

  • Carol Carter
  • Harriet Liedtke
  • Linnea Rowse
  • Emily Sames
  • George Skinner
  • Steve Weston

Field Survey Staff

  • Ryan Atwell
  • Josh Bailley
  • Josh Bednar
  • Lars Benson
  • Annie Bracey
  • Brandon Breen
  • Carol Carter
  • Jessica Chaterton
  • Allison Coffman
  • Shawn Conrad
  • Nate Dennis
  • Brian Dirks
  • Paul Dolan-Linne
  • Tom Erickson
  • Randy Frederickson
  • Alexis Grinde
  • David Grosshuesch
  • Matti Hakkila
  • Eric Hall
  • Terry Hams
  • Ted Keyel
  • Carly Lapin
  • Jim Lind
  • Gerald Niemi
  • Diana Ostrowski
  • Anna Peterson
  • Lee Pfannmuller
  • John Schaldweiler
  • Heidi Seeland
  • Jackie Smith
  • Mark Stensaas
  • Kyle Te Poel
  • Debbie Waters
  • Steve Weston
  • Steve Wilson
  • Katie Winkler
  • Ed Zlonis

Copy Editors

  • Mary Keirstead
  • Molly McBeath

Technical Reviewers

Many individuals helped with the species accounts, providing technical information and editing comments. We would like to especially thank Christine Herwig who provided substantial assistance and updated information for the Common Tern and Piping Plover accounts and Jeff Lawrence and Danelle Larson who examined and provided input on all of the waterfowl accounts and the Sandhill Crane. The accounts for all of these species were immeasurably improved by their generous contributions. Others who provided a critical review included Bonnie Niemi, Gary Seim, and Dave Zumeta.

In addition to these contributions, the following individuals provided comments on individual species accounts (noted below) and on the overall website design and navigation as we neared completion:

  • Annie Bracey (American Kestrel, American Three-toed Woodpecker, Bay-breasted Warbler, Black-backed Woodpecker, Black-capped Chickadee, Boreal Chickadee, Broad-winged Hawk, Cape May Warbler, Common Tern, Dark-eyed Junco, Hermit Thrush, Lincoln’s Sparrow, Merlin, Nelson’s Sparrow, Red-shouldered Hawk, Rose-breasted Grosbeak, Swainson’s Thrush, Tennessee Warbler, Veery, White-throated Sparrow)
  • Gaea Crozier (Gray Jay, Northern Goshawk)
  • Francesca Cuthbert (Black-crowned Night-Heron, Piping Plover, Ring-billed Gull)
  • Kim Eckert (Common Raven, Gray Partridge, Greater Prairie-Chicken, Sharp-tailed Grouse, Spotted Sandpiper, Wood Thrush, Wilson’s Warbler)
  • Matt Etterson (Loggerhead Shrike, Sedge Wren)
  • Alexis Grinde (Canada Warbler, Chestnut-sided Warbler)
  • David Grosshuesch (Northern Hawk Owl, Great Gray Owl)
  • Kristin Hall (Chimney Swift, Virginia Rail)
  • Douglas Johnson (Gray Partridge, Ring-necked Pheasant)
  • Mike Larson (American Woodcock, Ruffed Grouse)
  • Jeff Lawrence (Mallard, Ring-necked Duck, Trumpeter Swan)
  • Steve Lewis (Common Loon, Franklin’s Gull)
  • Jim Lind (Common Raven, Pine Siskin, White-winged Crossbill)
  • Mark Martell (Bald Eage, Osprey, Peregrine Falcon)
  • Ashley Peters (Eastern Bluebird, Pileated Woodpecker)
  • Robert Rosenfield (Sharp-shinned Hawk, Cooper’s Hawk)
  • Robert Russell (Gray Partridge, Marbled Godwit, Spotted Sandpiper, Upland Sandpiper, Willet, Wilson’s Phalarope)
  • Charlotte Roy (Spruce Grouse, Sharp-tailed Grouse)
  • Bonnie Sample (Common Nighthawk, Grasshopper Sparrow)
  • John Schladweiler (Burrowing Owl, Swainson’s Hawk)
  • Sparky Stensaas (Great Gray Owl, Northern Hawk Owl)
  • Tom Will (Blue-winged Warbler, Golden-winged Warbler)
  • Steve Wilson (Boreal Owl, Eastern Whip-poor-will)
  • Edmund Zlonis (Golden-crowned Kinglet, Yellow-bellied Flycatcher, Wilson’s Warbler)

Photographers

The following individuals contributed photographs of the 249 species observed during the MNBBA and photographs of the breeding habitats for the majority of species.  We would like to thank each of them for their generous contributions.

  • Gordon Andersson
  • Karl Bardon
  • Gualberto Becerra
  • David Brislance
  • Mike Carlo
  • Courtney Celley/USFWS
  • Gaea Crozier
  • Bill Damon
  • Don Faulkner
  • Rebecca Field
  • Michael Furtman
  • David Grosshuesch
  • Derek Hamilton
  • Heather L. Hubbard
  • Mike Lentz
  • Connor Maloney
  • Peter Massas
  • Becky Matsubara
  • David Mitchell
  • Kathy Munsel
  • Gerald J. Niemi
  • Jarad B. Niemi
  • Ashley J. Peters
  • Deborah Petersen
  • Lee A. Pfannmuller
  • Jocelyn Piirainen
  • Andy Reago & Chrissy McClarren
  • Paul Reeves
  • Eli Sagor
  • Issac Sanchez
  • Alan Schmierer
  • Peter Schwarz
  • Gary T. Seim
  • Dominic Sherony
  • Smi Shonja
  • Larry Sirvio
  • Sparky Stensaas
  • D. & D. Sudbury
  • Linda Tanner
  • Matt Tillett
  • Brandon Trentler
  • Edmund J. Zlonis
  • Tim Zurowski